Araba Nasıl Durdurulur?


Trafikte aracın stop etmesi ya da geriye kayması istenmeyen kazalara sebep olabilir. Araçlar günlük hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Ancak bu istenmeyen kazaların önüne geçebilmek ve güvenli sürüş sağlamak adına, olabildiğince dikkatli davranmak gerekmektedir. Yazının devamında düz yolda ve yokuşta araçları stop ettirmeden ve arkaya kaçırmadan nasıl durdurabileceğinizle ilgili faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Düz vitesli olan yani manuel vitese sahip araçların düz yolda giderken durabilmeleri için, sahip oldukları hızı kontrollü şekilde kaybetmesi gerekir. Bunun için frene, yani araçta ortada yer alan pedala basarak motorun devrini düşürmelisiniz. Sonrasında en solda yer alan pedala yani debriyaja sonuna kadar bastıktan sonra aracı tamamen durduracak şekilde frene tekrar basmalısınız.

Aynı şekilde aracınızı yokuşta durdurabilmek için gazdan ayağınızı hafifçe çektikten sonra motor devrinin düşmesini sağlayıp debriyaja sonuna kadar basmalısınız. Ardından aracınızın fren pedalına basarak durabilirsiniz. Düz vitesli araçlar için tüm işlemlerin sonunda vitesi boşa alıp el frenini çekmeyi unutmamalısınız.

Otomatik vitesli araçlarda düz yolda giderken durabilmek için fren pedalına basmanız yeterlidir. Vitesi park ayarına getirip araba çalışır halde, park alanında bekleyebilir ya da aracınızı terkedecekseniz el frenini çekip bırakabilirsiniz.

Yokuş içinse günümüzde birçok otomatik vitesli araç geriye kaçmayı engelleyen özel bir sisteme sahiptir. Otomatik vitesli aracınız stop etmeyeceği gibi yokuşta da bu sistem sayesinde arkaya kaçırma sorunu yaşamazsınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir