Araba Nasıl Boyanır?


Havadaki oksijen metali oksitleyerek metalin dayanma gücünü azaltır. Bu durum beklenmedik hasarlara neden olabilir. Bu sebeple metallerin yüzeylerinin havayla temasını engellemek için metallerin yüzeylerinin boyanması gerekir. Otomobiller için uzun yıllar dayanan kaliteli boyalar üretilir. Bu boyalar akrilik ve su bazlı olarak 2 guruba ayrılırlar. Renk seçeneği ise günümüz teknolojisi sayesinde sınırsız hale gelmiştir. Bilgisayarlı sistemler sayesinde istediğiniz tonda boya karışımı elde edebilirsiniz.

Boyama işlemine başlamadan önce alt zemin hazırlanmalıdır. Alt zemindeki bir bozukluk, yamukluk boya işleminin boşa gitmesine neden olabilir. Bu yüzden boyanacak yüzey dümdüz ve pürüzsüz olmalıdır. Boyama işlemi boya fırını (odası) denilen, havası toz zerreciklerinden arındırılmış özel bir bölmede yapılır. Bu oda sayesinde boyada silikonlaşma ve toz yapışması sorunlarının önüne geçilmiş olur.

Boyama, havalı püskürtmeli boya tabancası yardımıyla yapılır. Bu tabancalar boyanın yüzeydeki her noktaya eşit baskıda dağılmasını ve yapışmasını sağlarlar. Bu işlemin ardından araçlar boya fırınlarında pişirilerek boya kemikleştirilir.

Araçlar fabrikadan boyalı olarak çıkarlar. Teknolojik cihazlar yardımıyla bir aracın hangi bölmesinde ne kadar kalınlıkta boya olduğu milimetrik olarak anlaşılabilir. Bir araç fabrikadan çıkmadan önce 27 defa boya kalınlık kontrolünden geçer. Üretici firmalar yaptıkları boyaya 5 yıl ile 10 yıl arasında garanti vermektedirler.

Hasar sonrası boyama işlemlerinde ise araç ruhsattaki rengine boyanmak zorundadır. Yasal işlemler ayarlanıp renk değiştirilirse aracın hasar gördüğü kanısına varılır ve değeri ciddi oranda düşürülür/düşürülmeye çalışılır. Bahsedilen bu durumlar Türkiye için geçerlidir.

Bir aracın boyanmasında boya kalitesiyle eşdeğer bir diğer unsur da kaliteki işçiliktir. Kaliteli işçilikle boyanmış araçta kusur bulmak neredeyse imkansızdır.

Araç boyamak pahalı ve zaman alan bir işlemdir. Araçlar her bir parçanın ayrı ayrı hesaplanmasıyla boyanır. Parça başına 100TL-200TL arası işçilik ücreti alınır. Komple boyama işlemi 1.000TL-2.000TL arasında tutar. Bu fiyat aracın boyutu, gereken boya türü ve istenilen renge göre artıp azalabilir.

Yanlış yapılan boyama işlemi aracın değerini oldukça düşürebilmektedir. Bu nedenle aracınızı bu işi bilen uzman kişilere teslim etmeniz önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir