Araba Motoru Ne Zaman Açılır?


Etrafımıza baktığımızda birçok farklı araba modeli görürüz. Bu modeller renk, kasa, konfor vs. gibi özelliklerinden dolayı farklılık gösterebilir. Bu farklılıklardan biri de motor gücüdür. Motor gücü kişişel bir seçimdir. Bazı kişiler yakıt ve nakit arasındaki uyumu düşünebileceği gibi bazı kişiler de motorda performans aramaktadır. Peki arabamızın motorunda aradığımız özellikleri en uygun zamanda nasıl bulabiliriz?

Yeni aldığımız bir araba fabrikadan taze üretilip çıkar. Çıkmadan önce her ne kadar bazı testlere tabi tutulsalar da içerisinde barındırdığı unsurları belli bir süre bir arada çalışmadan meydana çıkaramazsınız. Günlük hayattan bir örnek vermek gerekirse şöyle söyleyebiliriz: Sürekli olarak beraber çeşitli aktiviteler yaptığımız bir arkadaşımızla çok iyi anlaşıyor olabiliriz. Ancak beraber aynı evde yaşadığımız zaman ona karşı uyum gösteremeyebilir veya onun yaşam tarzı size garip gelebilir. Benzer bir şekilde de dışarıdan bir arabayı çok beğenebilirsiniz.

Arkadaşınızın arabasında çok zaman geçirip performansını beğeniyor olabilirsiniz. Ancak sizin aracınızda da bu özelliklerin gün yüzüne çıkması için onunla biraz zaman geçirmelisiniz. Motorundan istediğiniz performansı almanız yani motoru açmanız için bir süre arabanızla detaylı zaman geçirmeniz gerekebilir.

Arabanızın motorunu açmak için çevrenizden çok fazla şey duyabilirsiniz. Birçok kişi aracınızı zorlamanızı, hız yapmanızı, belli bir km yol yapmanızı size tavsiye edebilir. Ancak bu tavsiyeleri uygulamadan önc e dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. İlk önce arabanızın kullanım kılavuzunu okumalısınız. Eğer arabanızın kullanım kılavuzunu okumadan bir şey yaparsanız bu size ciddi zararlar verebilir.

Çünkü parçaların birbiri ile uyum içerisinde çalışması için ilk zamanlarda yapmanız gerekenler size bu kullanım kılavuzunda anlatılmaktadır. Genellikle ilk bin kilometre ve beş bin kilometereye kadar arabanızı fazla zormamanız istenir. Eğer siz çevreden duyduğunuz şeyleri uygularsanız arabanıza zarar verebilirsiniz. Bu kilometreleri geçtikten sonra ise genellikle arabanın motorunu açmak için uzun bir seyahate çıkmak en etkili yoldur.

Uzun bir seyahate çıktığınızda ortalama bin kilometre civarı yol yaparsınız. Bu yolda ise arabanızın motorunu açmak için çeşitli yöntemler izlersiniz. Bunlardan en etkilisi arabayı uzun süre devirli kullanmaktır. Bu şekilde arabanızın performansını arttırmasını sağlayabilirsiniz. Ara ara yüksek devirlerde ve belli kilometre boyunca kullanmak çok etkilidir. Bu şekilde de motorun performansı artmasını sağlayabilirsiniz.

Genellikle 10 bin devire kadar bu şekilde devirli kullanım ile aracın performansını arttırabilir yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir nokta da şudur ki günümüzde yeni alınan araçların çoğunda motor açma gibi bir şey yotkur. Aracınıza ve kendinize zarar vermeden dikkatli kullanmak dileklerimizle.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir