Araba Aküleri Neden Boşalır?


Sabah aceleyle evden çıktınız ve aracınıza atlayıp işe yetişmeniz gerekiyor. Motoru çalıştıracaksınız ama çalışmıyor. Halbuki en son bıraktığınızda arabanız gayet düzgün çalışıyordu ancak sonradan çalışmamaya başladı. Belki de bataryalar boşaldı? Sık rastlanır bir durum. Peki neden araba aküleri / bataryaları boşalıyor. İşte 5 ana neden.

İnsan Hatası

Muhtemelen her arabası olan kişinin hayatında bir kez de olsa yaptığı bir hatadır. İşten eve geliyorsunuz ve yorgunsunuzdur. Arabadan inip eve gidiyorsunuz. Peki arabayı kontrol ediyor musunuz? Genelde etmiyoruz ve farları açık unuttuğumuzun farkında değiliz. Farları kapatmayınca gece boyunca akü boşalır ve sabah arabanız çalışmaz. Birçok yeni araba, ışıklarınızı açık bıraktıysanız sizi uyarır, ancak diğer bileşenler (bagaj kapısı) için uyarılar olmayabilir.

Parazit Boşalma

Parazitik (parazit) boşalma, aracınızdaki bileşenlerin, anahtar kapalı kaldıktan sonra çalışmaya devam etmesinden kaynaklanmaktadır. Bazı parazitik boşalmalar normaldir – piliniz, saatinizi, radyo ön ayarlarını ve güvenlik alarmını her zaman çalışabilir duruma getirmek için yeterli enerjiyi sağlar. Bununla birlikte, bir elektrik sorunu varsa , parazit boşaltma normalin üstünde olabilir ve akü tükenebilir.

Kötü Şarj

Şarj sisteminiz düzgün çalışmıyorsa, araç akünüz / bataryanız sürüş esnasında bile boşalabilir. Birçok arabada ışıklar, radyo ve diğer sistemler alternatörden güç alır; bu da şarj sorunu varsa pilin daha da kötü olmasını sağlar. Şarj sorunu varsa mutlaka servise götürünüz.

Alternatör Arızaları

Bir araba alternatörü, pili şarj eder ve bazı elektrik sistemlerine güç verir. Özellikle alternatörde bozuk ya da kötü diyot varsa, araba bataryasını tüketebilir. Kötü diyot, motor kapatıldığında bile devrenin şarj edilmesine neden olabilir ve bu da araba aküsünün sabaha kadar boşalmasına neden olur.

Eski Bataryalar

Eğer araba bataryalarınız eskiyse bu durumda tam şarj olmayabilir. Örneğin aracınız uzun bir süre çalışmadıysa bataryalarınız yıpranmış olabilir. Genellikle servisler araba bataryalarının her 4-5 yılda bir ya da sorun olduğunda değiştirilmesini önerirler. Aracınız tutarlı bir şekilde başlamıyorsa ve piliniz eski ise, pil değiştirme ilk düşündüğünüz şey olmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir