Akü Nasıl Şarj Edilir?


Araçlarda kullanılan ve kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren araçlara akü denir. Aküler aynı zamanda araçların hareket ederken ürettikleri elektrik enerjisini de tekrar kimyasal enerjiye dönüştürerek depolarlar.

Temel olarak aracın çalıştırılmasında ve elektrikli aksamlarının beslenmesinde aküye ihtiyaç vardır. Eğer akü içinde birikmiş olan kimyasal enerjinin tamamı elektrik enerjisine dönüştürülürse akü bitmiş olur. Bu durumda akünün tekrar kullanılabilmesi için şarj edilmesi gerekir.

Özellikle araçların uzun süre çalıştırılmadığı durumlarda, sürekli elektriğe ihtiyaç duyan zaman saati ve radyo gibi aksamlar akünün bitmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra araç çalışmadığında, radyo ve farların açık bırakıldığı durumlarda ise akü kendi kendine şarj olamayacağından akü bitebilir.

Eğer aracın aküsü bitmiş ise aküyü şarj etmek için vurdurma işlemi yapılır. Başka bir araç aracılığı ile takviye kablosu kullanılarak da yapılabilir. Zorunlu olmayan durumlarda ise otomatik şanzımanlı ve yeni nesil dizel araçlarda vurdurma yöntemi uygulanmamalıdır.

Akü Nasıl Şarj Edilir?

  • Öncelikle şarj edilmek istenen akünün durumunun şarj için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bunu anlamak içinse akü üzerindeki indikatör kontrol edilir. Akü üzerinde de belirtilen renk skalasına göre indikatörün siyah renkte olması akünün boşalmış olduğunu ve şarj edilebileceğini gösterir.
  • Akü üzerinde artı (+) ve eksi (–) olmak üzere 2 adet kutup başı bulunur. Eğer kutuplar belirtilmemişse daha büyük olan kutup başı artı kutup olarak kabul edilir.
  • Aracın aküsünü şarj etmek üzere, şarj edilecek akü ile aynı elektriksel değerlere sahip olan dolu bir akü ya da dolu akünün bulunduğu araç, şarj edilecek akünün bulunduğu aracın yanına getirilir.
  • Şarj işlemine başlayabilmek için akü takviye kablosuna ihtiyaç vardır. Takviye kablosundaki kırmızı renkli kablonun maşaları iyice kavrayacak şekilde her iki akünün de artı (+) kutuplarına takılır. Siyah renkli kabloların maşaları da aynı şekilde akülerin eksi (-) kutuplarına düzgün bir şekilde tutturulur. Burada yapılacak bir hata aracın zarar görmesine sebep olabilir.
  • Bu aşamadan sonra aküsü bitmiş olan araç çalıştırılır. Eğer takviye başka bir araçtan sağlanıyorsa, bu araç da çalıştırılarak aküsünün zayıflaması önlenebilir.
  • Takviye işlemi bittikten sonra önce artı kutuplara bağlanan maşalar, daha sonra da eksi kutuplara bağlanan maşalar sökülür.
  • Bu işlemler sırasında kabloların yalıtımsız bölümlerine ve kutup başlarına çıplak elle dokunulmaması gerekir. Ayrıca her türlü metal eşyanın akü kutuplarına ve kablolara temas etmesi kısa devreye sebep olabileceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır.
  • Şarj edilen akünün bağlı olduğu araç bir süre çalışır vaziyette bırakılarak akünün şarj edilmesi sağlanmalıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir