Adım Adım Yurt Dışına Arabayla Çıkma Rehberi


Yaz aylarında yakın ülkelere arabayla gitmek hem daha konforlu hem de daha fazla gezme şansı verdiği için oldukça cazip. Bu nedenle pek çok kişi arabalarıyla sınır kapılarına doğru yol alıyor. Özel aracınızla yurtdışına çıkmak için bazı şartları yerine getirmiş olmak önemli. Ülkeden ülkeye değişiklik gösteren sınır kapısı kurallarına göre çeşitli belgelerle birlikte sınırdan geçiş yapabiliyorsunuz. Bu nedenle yola çıkmadan önce hangi ülkeye gideceğinize göre araştırma yapmalı ve gerekli belgeleri hazır etmelisiniz.

İşte adım adım arabayla yurtdışına çıkma rehberi;

  • Arabayla yurtdışına çıkarken tercih ettiğiniz araç ya sizin üzerinize kayıtlı olmalı ya da araç sahibi de araç içerisinde bulunmalı. Şirket veya kurum araçları için de noterden onaylı vekaletname almak gerekiyor.
  • Arabayla Avrupa’ya geçişlerde Bulgaristan veya Yunanistan sınırları tercih ediliyor. Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geçiş yapacak olanlar Schengen vizesi ile birlikte Bulgaristan vizesi almalılar. Yunanistan üzerinden yapılan geçişler için Schengen vizesi yeterli oluyor.
  • Bu seyahatinizden önce aldığınız herhangi bir Schengen vizeniz varsa ve bu vizeyi aldığınız ülkeye giriş çıkış yaptıysanız vizenizin süresi boyunca mevcut vizenizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Ehliyetinizin uluslararası standartlarda olması için çipli olması gerekli. Uluslararası ehliyet de geçerli ama çıkarması daha masraflı olduğu için çipli ehliyete başvuru yapmanızda yarar var. Çipli ehliyetlerle birlikte yurtdışına araçla çıkarken gerekli olan beynelmilel ehliyet zorunluluğu da ortadan kalkıyor.
  • Aracınızla yurtdışına çıkmak için yeşil sigorta yaptırmalısınız. Seyahat süreniz boyunca yaptırmanız gereken yeşil sigortanın süresine göre fiyatları değişiklik gösteriyor. Yetkili bir sigorta şirketi aracılığıyla veya turing şirketleri yardımıyla yeşil sigorta yaptırmak oldukça kolay. Taşıt sigortası ve trafik sigortası fotokopileriyle yeşil sigorta kolay bir şekilde alınabiliyor.
  • 15 günlük yeşil sigorta 63 eurodan başlıyor. 2 aylık bir seyahat için ise 110 euro ödemelisiniz. Şehirde sigorta yaptıramayanlar için İpsala, Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli sınır kapılarında da yeşil sigorta yaptırmak mümkün. Ancak sınır kapılarındaki yoğunluğu göz önüne alacak olursanız yola çıkmadan önce sigorta işini halletmek daha avantajlı görünüyor.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir